top of page

Виставка «Віддзеркалення»: різьблені форми, вибійка, кахлі

пт, 08 груд.

|

Музей народного декоративного мистецтва

Міжмузейний виставковий проєкт «Віддзеркалення» підготовлений до різдвяно-новорічних свят, він буде цікавим широкому колу шанувальників традиційного народного та декоративного мистецтва.

Виставка «Віддзеркалення»: різьблені форми, вибійка, кахлі
Виставка «Віддзеркалення»: різьблені форми, вибійка, кахлі

Час та місце

08 груд. 2023 р., 16:00 – 03 бер. 2024 р., 16:00

Музей народного декоративного мистецтва, вулиця Лаврська, 9, Київ, Україна, 01015

Про захід

Виставка презентує понад 150 пам’яток з колекції Національного музею декоративного мистецтва України, 8 творів з Національний музей історії України та 4 предмети з колекції Національний заповідник  Києво-Печерська лавра.

Це форми з деревини, декоровані різьбою, та виконані за допомогою них самостійні художні твори: форми для хліба, пряників, форми для пічних кахель та самі кахлі, штампи та верстати для вибійки, узорні тканини та предмети одягу.

«Задум виставки – показати один з найпоширеніших в Україні способів декорування творів народного та декоративного мистецтва за допомогою штампів з різьбленим орнаментом, що відтискали на площині, наприклад, полотні, або на предметах різних форм та призначення», – зазначає куратор виставки, науковиця музею Наталія Денисенко.

Дошки для створення ручної вибійки та пряничні форми представлені не тільки як інструменти для декорування, але і як зразки сталих орнаментальних композицій. Їх використовували впродовж багатьох десятиліть.

Розпочинається експозиційний показ з богослужбових предметів, серед яких різьблений хрест кін. XVIII – поч. XIX ст. з Київщини, рамена якого мають вставки з вибійчаної тканини; шовковий покрівець для дискоса поч. XIX ст. з Чернігівщини, підшитий вибійкою; форми для великої та малих проскур - богослужбового літургійного хлібу, що датуються кін. XIX – поч. XX ст.

Крім того, представлені фрагменти вибійки XVIII – XIX ст. переважно з рослинними мотивами, яку застосовували для пошиття священицьких шат, зокрема, опліччя фелону. Також показано форму з деревини із зображенням Розп’яття Христового та частини пасхальної форми (пасківниці), виконані народними майстрами.

Рідкісними експонатами є теракотові кахлі XVIII – XIX ст. з Київщини та Полтавщини.

Цікавим є розділ виставки, який розповідає про діяльність майстрів-вибійників у 1920-х – 1930-х рр., а також про розвиток промислового текстилю XX ст.  В експозиції можна побачити інструментарій для виготовлення рушників та твори художників з професійною освітою, які створювали моделі одягу, розробляли ескізи для метражних тканин.

Поділитися

bottom of page